odsłona

cztery pory roku

dla klas II-III

OD AUTORA

Opracowanie „Dyktanda na cztery pory roku” składa się z krótkich tekstów związanych tematycznie z porami roku. Są to dyktanda sprawdzające, zawierające mieszany materiał ortograficzny. Mogą też służyć jako teksty pomocnicze, np. przy wyszukiwaniu i podkreślaniu wyrazów z trudnościami ortograficznymi. Zestaw wyrazów przywoływanych w dyktandach zbierałam głównie z opracowywanych na zajęciach tekstów, podczas omawiania ilustracji czy swobodnych wypowiedzi uczniów, które wykorzystywałam najpierw w ćwiczeniach utrwalających poprawne zapisywanie wyrazów. Były to: przepisywanie, uzupełnianie luk w wyrazach, pisanie z pamięci, z komentowaniem, pisanie ze słuchu utrwalające. Dopiero wtedy przygotowywałam teksty dyktand sprawdzających, które sama układałam.

Postanowiłam je zebrać w całość, opracować i tak powstał zbiór dyktand do wykorzystania w pracy z uczniami klasy drugiej i trzeciej szkoły podstawowej.

Mam nadzieję, że moja propozycja będzie użyteczna i zostanie wykorzystana przez nauczycieli kształcenia zintegrowanego.

Ewa Pawlak-Głuc

JESIEŃ

Oznaki jesieni

Już jest jesień. Jaskółki wyruszyły w daleką podróż do ciepłych krajów. Żuczki i chrząszcze ukryły się pod górą liści. Wiewiórka gromadzi orzechy na zimę. W lesie zakwitły wrzosy.

Jesień w sadzie

W sadzie Maćka czerwienią się jabłka. Żółte gruszki błyszczą na słońcu. Na śliwach mienią się fioletowe śliweczki. Maciek zbiera włoskie orzechy. Na krzewach porzeczek zostały już tylko liście.

Klasa III

Las jesienią

Piękny jest las jesienią. Na drzewach i krzewach mienią się różne kolory liści. Żółkną brzozy, złocą się klony. Z daleka widać brunatne dęby, na których wiszą żołędzie. Czerwienią się jarzębina i głóg. Leśne ścieżki usłane są różnobarwnymi dywanami.

Późna jesień

Nastał smętny listopad. Dni są coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Często padają deszcze i tworzą się kałuże. Poranki bywają dżdżyste i mgliste. Gwałtowne wiatry zdmuchnęły z drzew i krzewów ostatnie różnokolorowe liście. Listopadowa pogoda nie zachęca do spacerów.

ZIMA

Mroźna zima

Od rana prószy śnieg. Na dworze mróz i chłód. Na rzekach powstał gruby lód. Skulone wróble czekają na obiad w ptasiej stołówce. Marzenka i Dawid nie zapomnieli o ptakach. Wsypią im nasiona i okruchy.

Zabawy zimowe

Nastała śnieżna zima Śnieg pokrył wzgórza. Na dworze jest lekki mróz. Dla dzieci to wielka radość. Jedne idą z łyżwami na ślizgawkę. Inne zjeżdżają z górki na nartach lub sankach. Maluchy lepią bałwana. Jest wesoło.

Klas III

Idzie zima

Jest grudzień. Wkrótce rozpocznie się kalendarzowa zima. Na dworze już prószy śnieg i mróz szczypie w nos. Głód zaczyna dokuczać zwierzętom. Do ptasiej stołówki przyfrunęły wróble. Robią straszny hałas i harmider. Czekają na pożywienie. Uczniowie klasy trzeciej pamiętają o skrzydlatych przyjaciołach. Zaraz im wsypią różna nasiona.

Zimowy świat

Na dworze na dobre zagościła zima. Śnieg prószy nieustannie. Domy i ulice przykryte są puchową pierzynką. Mróz maluje na szybach baśniowy świat. Dzieci ślizgają się na łyżwach, zjeżdżają z górki na sankach i nartach. Zwierzętom dokucza chłód i głód. Zziębnięte wróbelki często zaglądają do ptasiej stołówki. Ruda wiewiórka nie martwi się, bo ma zapas orzechów.

WIOSNA

Wiosna tuż, tuż

Przyszedł marzec. Słońce ogrzewa ziemię. Na rzekach i stawach pęka lód. Topnieje śnieg. Czasem na dworze bywa plucha. Nieśmiało kwitną pierwsze wiosenne kwiaty. Łagodny wietrzyk osusza kałuże. Widać, że zbliża się wiosna.

Wiosna w parku

W parku wiosna już w pełni. Trawniki pokryły się świeżą zielenią. Gałązki drzew i krzewów wypuściły nowe listki. Płacząca wierzba kołysze swoje zielone warkocze. Zieleń króluje wszędzie, mieni się różnymi odcieniami. Krzewy forsycji pokryły się żółtym kwieciem. Ptaki śpiewają radośnie.

Klasa III

Już wiosna

21 marca zawitała do nas wiosna. Zaczęły się roztopy. Słońce mocniej przygrzewa i suszy kałuże. Zakwitły pierwsze wiosenne kwiaty: przebiśniegi, krokusy i zawilce. Nad polem rozbrzmiewa śpiew skowronka. Wkrótce przylecą bociany i jaskółki. Wróble radośnie ćwierkają na podwórkach. Zwierzęta budzą się z zimowego snu.

Wiosna na łące

Na łąkach rośnie świeża, zielona trawa. Kwitną kolorowe kwiaty i tworzą różnokolorowe dywany. Skaczą po nich żabki, a w górze brzęczą pszczółki, muszki i duże bąki. Z ciepłych krajów wróciły już bociany i jaskółki. Krążą nad łąkami w poszukiwaniu pożywienia. Żółte słonko uśmiecha się radośnie.

LATO

Wakacje na wsi

Kończy się rok szkolny. Zaczynają się wakacje i letnie podróże. Jerzyk i Marzenka wyjeżdżają do cioci na wieś. Będą bawić się na podwórku. Wujek zrobił im huśtawkę na drzewie. Odwiedzą też znajomą leśniczówkę. Pan Józek pokaże im norę borsuka. Miło i przyjemnie spędzą na wsi czas wakacji.

Letnie wspomnienia

Oleńka i Szymuś byli w lecie u babci na wsi. Ich dom stał pod lasem między drzewami. W ogródku obok domu rosły różnokolorowe kwiaty. W gorące dni dzieci bawiły się nad rzeczką. Czasami z dziadkiem zbierały grzyby w lesie. Z przyjemnością wrócą tu na drugi rok.

KLASA III

Wakacje

Nadeszło upragnione lato. Wkrótce wakacje. Dzieci wyjadą na wypoczynek w góry lub nad morze. Hania i Hubert wyjeżdżają w sierpniu z harcerzami na wyspę Wolin. Obóz rozbiją na polanie wśród sosen. Na pewno przeżyją tam wiele ciekawych przygód. Znad morza przywiozą różne muszelki, a może też kawałek bursztynu.

Koniec lata

Jest wrzesień. Kończy się kalendarzowe lato. W sadzie dojrzewają jabłka. Jaskółki i bociany przygotowują się do odlotu. Czeka ich daleka podróż przez morza. Niedługo zacznie się zbiór warzyw z pól i przydomowych ogródków. Rozpoczął się też nowy rok szkolny. Na korytarzach znów jest hałas i harmider. Klasa trzecia wspomina jeszcze wakacyjne przygody.

Publikacja bezpłatna umieszczona w Serwisie Publikacji Nauczycieli ODA, rok szk. 2004/2005

Serwis ODA - Strona główna > Wykaz publikacji  |