zbiorzadan

NA LEKCJACH MATEMATYKI
W KLASIE PIĄTEJ
SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Ucząc matematyki można kształtować pojęcia matematyczne mówiąc jednocześnie o nurtujących nas problemach ekologicznych. Rozwiązywanie zadań o treści poruszającej problemy ochrony środowiska to dobra okazja, by pokazać uczniom związki i mechanizmy zachodzące pomiędzy środowiskiem a człowiekiem. Uczeń ma okazję przekonać się o nienaruszalności praw przyrody i konieczności racjonalnego korzystania z jej zasobów. Skojarzenie liczby z sytuacją środowiska pozwala emocjonalnie zaangażować ucznia do poszukiwania sposobów rozwiązywania problemów ekologii w skali domu, miejscowości, regionu, kraju, a również globu.

Proponujemy wplatanie treści ekologicznych do programu nauczania matematyki w klasie piątej szkoły podstawowej do następujących działów:

• liczby naturalne
  • ułamki zwykłe
  • ułamki dziesiętne
  • procenty.

ZBIÓR ZADAŃ

Przygotował zespół nauczycieli matematyki Szkoły Podstawowej w Nowym Mieście Lub. w składzie:
Renata Szwarc, Wioletta Bączek-Samulewicz, Elżbieta Jarzębowska, Mariusz Olęcki.

Nowe Miasto Lub., 2005r.

Publikacja umieszczona w Serwisie Publikacji Nauczycieli ODA, rok szk. 2004/2005