Wioletta Czajczyńska: Wieczornica Wigilijna

Wieczornica Wigilijna
„Powrót”

SCENARIUSZ

W programie wieczornicy wykorzystano następujące teksty:

J. Baran: Wigilia

J. Twardowski: Wszystko co ważne

M. Błażejewski: Chodziła Matkaboska

H. Morawski: Wigilijny stół

K.J. Gałczyński: Powrót

Cz. Miłosz: Wiara, Nadzieja, Miłość

J. Kuroń: Potrawy na Boże Narodzenie (fragment)

C.E. Goethe: Przepis na cały rok

oraz kolędy z płyty Zbigniewa Preisnera „Moje kolędy na koniec wieku”.

Pełny tekst scenariusza znajduje się w pliku „CzW_Wieczornica.pdf”
do pobrania ze strony Autorki – (odnośnik w stopce strony) – przyp. redakcji

Uwagi opiekunki Koła Recytatorskiego:

Z programem tym wystąpiliśmy z okazji wigilijnego spotkania z nauczycielami w świetlicy szkolnej w grudniu 2003 r., a dzień później w Domu Opieki Społecznej znajdującym się nieopodal naszej szkoły. Mieliśmy okazję obserwować ogromne wzruszenie na twarzach naszych widzów oraz radość płynącą z nadziei, jaką niosą ze sobą przytoczone tu utwory literackie i muzyczne.

Po występach przyjmowaliśmy liczne, tak cenne dla nas wyrazy uznania i wdzięczności. Znaczyły one, że nasza wspólna praca i wysiłek włożony w przygotowanie wieczornicy – nie poszły na marne, że nasz program pt.  „Powrót” rzeczywiście okazał się dla bardzo wielu upragnionym powrotem do rodzinnego domu, do ukochanych, do tradycji.

Będzie mi bardzo miło, jeśli scenariusz ten będzie wykorzystywany przez moich kolegów i koleżanki jako gotowy program do pracy z młodzieżą lub jeśli stanie się inspiracją i przyczyni do „powrotów” wielu jeszcze widzów.
Tego serdecznie Wam życzę.

mgr Wioletta Czajczyńska

Publikacja umieszczona w Serwisie Publikacji Nauczycieli ODA, rok szk. 2004/2005