Polecamy Waszym milusińskim

Książeczki

Mapa szkół zawodowych oraz miejsc kształcenia praktycznego

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało mapę zawodówek i techników. Wśród informacji, które mogą znaleźć uczniowie jest zakładka, w której załączono proponowane przez pracodawców działających m.in. w specjalnych strefach ekonomicznych miejsca kształcenia praktycznego.

Mapa powstała m.in. w wyniku podpisanego 23 stycznia 2015 r. porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego. Dokument zawarty z inicjatywy MG podpisali wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz wiceministrowie pracy Jacek Męcina i skarbu Rafał Baniak. W efekcie wspólnych starań firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych zadeklarowały miejsca dla ponad 4 tys. praktykantów.

Obecnie kształcenie ponadgimnazjalne odbywa się w 194 zawodach, w ramach, których wyodrębniono 255 kwalifikacji. W kraju funkcjonuje 1957 techników i 1684 zasadniczych szkół zawodowych. Kształcenie zawodowe staje się coraz bardziej popularne. W trwającym roku szkolnym naukę w technikum wybrało 37 proc. uczniów, zaś w szkołach zawodowych 17 proc.

Pełna informacja na stronie Ministerstwa Gospodarki

[źródło: Ministerstwo Gospodarki]